17. TUGISÜSTEEM
Puude raskusastme määramine
Puude raskusastme määramine annab rahalise toetuse võimaluse ning tagab ligipääsu puuetega lastele mõeldud teenustele. Vormistamine käib sotsiaalkindlustusameti klienditeeninduse kaudu. Puude raskusastme ekspertiisiks on vajalikud ekspertiisitaotlus (täidab lapsevanem või hooldaja) ja terviseinfo (e-tervise või raviarsti vahendusel). Puude määramine võimaldab saada puudega lapse toetust, arvestades kehtivaid toetusmäärasid.
16aastastele ja vanematele määratakse töövõimetusprotsent ja/või puude raskusaste ning sellest tulenev rahaline toetus.
Diabeeti põdevale lapsele (kuni 16aas- tane) peaks määratama igapäevase kõrvalabi vajaduse järgi raske puue. Selleks tuleb kindlasti täita ekspertiisitaotluse küsimustik nii, et vajadus kõrvalabi järele oleks taotlust hindavale eksperdile arusaadav. Kui lapsele ei ole rasket puuet määratud, on õigus ekspertiisitulemus vaidlustada. Vt www.ensib.ee.
Isiklik rehabilitatsiooniplaan ja rehabilitatsiooniteenused
Rehabilitatsiooniplaan on lapse vajaduste kirjalik määratlemine ja sobivate lahenduste soovitamine spetsialistide meeskonnalt. See on kirjalik dokument, mis on kohalikule omavalitsusele aluseks teenuste vormistamisel (puudega lapse hoiuteenus, tugiisik jm). Rehabilitatsiooniplaani alusel saab kasutada rehabilitatsiooniteenuseid neid osutavates asutustes: füsioterapeudi, logopeedi, psühholoogi, eripedagoogi ja sotsiaaltöötaja teenust. Teenuste vajaduse määrab rehabilitatsioonimeeskond koostöös lapse ja tema perega, lähtudes lapse tegelikust olukorrast. Teenused on lapsele tasuta. Vt www.ensib.ee.
Muud toetavad teenused ja õigused
Puude raskusastme määramine lapseeas annab õiguse sõita ühistranspordis tasuta (kuni 16aastaseks saamiseni). Seda tõendav dokument on pensioniameti kaudu väljastatav plastkaart puude raskusastme andmetega (puudega isiku kaart) või puude määramise otsus. Puudega lapse saatja sõidusoodustused olenevad teenuse osutajast. Linnaliinidel saab saatja sõita koos lapsega tasuta, linnadevahelistel liinidel on reeglid erinevad. Praamiühendusel mandri ja saarte vahel võimaldatakse samuti soodustust. Kui autos on puudega laps, on auto ülevedu tasuta ja see toimub eelisjärjekorras, lapse saatja saab hinnasoodustust.
Puudega lapse vanem saab kasutada töölepingu seadusest lähtuvat lisa-lapsepuhkust üks tööpäev kuus kuni lapse 18aastaseks saamiseni. Päeva eest tasutakse inimese keskmise palga alusel. Lisaks sellele on lapsevanemal õigus tasuta puhkusele kuni 10 tööpäeva ulatuses.
Haigekassa soodustused
Haigekassa pakub tuge meditsiiniseadmete ostmisel olenemata sellest, kas lapsel on vormistatud puue või ei ole. Haigekassa soodustusele annab õiguse digitaalne meditsiiniseadmekaart (sarnane digiretseptiga), mille vormistab raviarst. Igapäevastele diabeediravitarvikutele kehtib haigekassa doteering vastavalt kehtivatele seadustele. Seadmete hinnasoodustuse protsent on erinev.
Vt www.haigekassa.ee.
Eesti Laste ja Noorte Diabeedi Ühing (ELDÜ)
ELDÜ koondab diabeeti põdevate laste peresid, endokrinolooge ja diabeediõdesid, et ühiselt parandada diabeeti põdevate inimeste olukorda Eestis. Põhilised tegevussuunad on:
– kaasa aidata ravitarvikute kättesaadavuse parandamisele;
– suurendada haridusasutuste personali teadlikkust diabeedist, et parandada diabeeti põdevate laste toimetulekut lasteaias ja koolis;
– kaasa aidata diabeedialase patsiendihariduse edendamisele, korraldades koolitusi ja konverentse;
– korraldada diabeeti põdevate laste suvelaagrit ja perede ühisüritusi jms.
ELDÜ tegevuse kohta saab infot kodulehelt www.lastediabeet.ee. Kui olete end ELDÜ liikmeks registreerinud, jõuab info sündmuste ja uudiste kohta kiirelt teie postkasti. Lisaks annab teie liikmelisus ELDÜ-le sõnajõudu riigi ja ametiasutustega suhtlemisel, kuna suurem liikmete arv muudab meid nähtavamaks ja tõsiseltvõetavamaks. ELDÜ kodulehel on avatud ka foorum, kus diabeeti põdevad lapsed ja nende pereliikmed saavad omavahel suhelda.