16. REISIMINE
Paljudele on reisimine meeldiv tegevus, mis kuulub normaalse elu juurde. Ei ole vaja muret tunda sellepärast, et lapse diabeedi tõttu ei saa enam reisile minna. Et puhkus Eestimaal või reis välismaale kulgeks aga turvaliselt ja hästi, tuleb enne teeleminekut läbi mõelda lapse diabeediraviga seotud küsimused ja vajadusel nõu pidada raviarstiga.
Soovitatav on käia endokrinoloogi vastuvõtul 4–6 nädalat enne reisi ja arutada läbi võimalikud probleemid:
• diabeedi kompensatsioon (kui glükohemoglobiini sisaldus veres on kõrge, on oht, et tekib ketoatsidoos);
• pumbaravil olevale lapsele on vaja teha plaan juhuks, kui pump peaks rikki minema: – pumbafirma kontakttelefonid, – insuliini süsteskeem;
• tegevuskava, kui laps peaks reisi ajal haigestuma (vt 10. peatükki).
Reisiks vajalikud dokumendid:
• turvakontrolli läbimiseks ja erakorralise abi saamiseks tõend, kus on kirjas lapse diagnoos ja see, millist ravi ta saab;
• reisikindlustus (tervisekindlustus); • Euroopa ravikindlustuskaart.
Enne reisi tuleb hoolitseda selle eest, et kõik vajalikud diabeeditarvikud oleksid üle kontrollitud ja pakitud soovitatavalt kahte eraldi kotti, juhuks kui üks peaks kaotsi minema. Lennureisile minnes tuleb alati kõik ravimid ja tarvikud endaga lennuki reisijateruumi kaasa võtta.
Soovitame kaasa võtta järgmised diabeeditarvikud:
• kaks glükomeetrit, testribad, torkevahend, lantsetid;
• insuliinipenid ja -nõelad süstimiseks;
• ketokehade testribad;
• pumbatarvikud: kanüülid, kateetrid, reservuaarid, patareid, naha desinfitseerimisvahendid, Emla kreem, insuliiniampullid;
• glükoositabletid ja glükagoon;
• suupisted oodete jaoks (arvestage, et lennud võivad hilineda ja lendpikeneda!).
Jätke insuliin, glükagoon, glükoositabletid ja pumbatarvikud originaalpakendisse lennujaama turvakontrolli jaoks.
Reisi ajal tuleb sageli kontrollida lapse veresuhkrutaset, sest see võib tõusta eri põhjustel:
• pikk auto-, bussi- või lennureis, mille ajal peab laps kaua paigal istuma;
• võõrapärased toidud, mis võivad sisaldada rohkelt süsivesikuid; võõra maa või linna külastusega kaasnev elevus ja ootusärevus.
Mõned soovitused lennureisiks pumba- kasutajatele:
Enne lendu
12 tundi enne lendu vahetage ära kanüül, kateeter, reservuaar ja vajadusel patarei. Siis on aega kontrollida, et pump töötab.
Lennujaama turvakontrollis
1. Riietage laps juba kodus nii, et miski ei häiriks lennujaama turvasüsteeme (metallvööd, metall kingadel!).
2. Minge turvakontrolli varakult, et oleks aega lisakontrolliks, kui turvatöötajad peavad seda vajalikuks.
3. Insuliinipump jätke lapsele külge, seda ei tohi panna pagasi hulka, sest pagasi läbivalgustamisel kasutatav röntgeni-kiirgus võib häirida pumba tööd. Vajadusel tuleb seda selgitada turvatöötajale. Kui tollis on röntgenikiirgusel põhinevad turvaväravad (lend Ameerika Ühendriikidesse), ei tohi pumbaga neid läbida. Sellisel juhul tuleb turvatöötajale näidata arsti väljastatud tõendit ja paluda käsitsi läbiotsimist.
4. Pumbatarvikud asetada koos pagasiga lindile.
Lennukis
Lendamise ajal muutub õhurõhk ja see võib häirida pumba tööd. Soovitused:
1. Vahetult enne õhkutõusmist ühendage pump kanüüli küljest lahti.
2. Umbes 30 minutit pärast õhkutõusmist peaks lennuk saavutama stabiilse lennukõrguse. Kontrollige, ega reservuaaris ja kateetris ei ole õhku. Vajadusel väljutage see ning ühendage pump uuesti.
3. Enne maandumist ühendage pump taas lahti, pärast maandumist kontrollige uuesti õhumulle ning ühendage pump tagasi.
Õhurõhumuutuste tõttu võivad koguneda mullid ka insuliinipeni. Selle vältimiseks ei tohi penil olla nõela otsas.
Lennu ajal
1. Jooge palju vett.
2. Kontrollige veresuhkrut iga kahe tunni järel. Veresuhkrutase võib olla ebastabiilsem kui tavaliselt, sest tegemist on lapsele erandliku olukorraga ning pika istumisega.
3. Söömiseks annustage insuliini alles siis, kui söök on juba serveeritud.
4. Kui lendate ühest ajavööndist teise, muutke pumba kellaaega vastavalt sellele, mida teete, s.t kui sööte õhtusööki, seadke kell tavalisele õhtusöögiajale; kui lähete magama, muutke kellaaeg uneajale vastavaks. Kui jõuate sihtpunkti, seadke kell kohaliku aja järgi.
Kuuma ja külma ilma ohud
Insuliin säilib toatemperatuuril 28 päeva. Kui hoiate insuliini 25–30 °C juures, siis ravimi toime nõrgeneb. Pidage meeles, et palava ilma korral võib temperatuur suletud autos tõusta isegi kuni 50 °C. Insuliini tuleks hoida varjus, päikesevalguse eest kaitstult ja jahedas. Parim koht insuliinide säilitamiseks on külmkapp. Reisi ajal sobivad insuliini hoidmiseks termosed ja termokotid. Kuuma ilmaga peab silmas pidama, et insuliin imendub kiiremini, kui keha on soe, ja see võib põhjustada ootamatu hüpoglükeemia.
Talvel on insuliini külmumise oht. Külmunud insuliin muutub häguseks ja tükiliseks, kaotab oma mõju. Suusareisi ajal ei tohi unustada insuliini autosse. Hoidke insuliinipeni või -ampulli riiete sisetaskus, kui väljas on külmakraadid.
Reisil olles peab arvestama, et glükomeetrinäidud võivad olla tegelikust kõrgemad, kui õues on palav, ja madalamad, kui õues on külm. Paljud glükomeetrid annavad hoiatuse, kui välistemperatuur on liiga kõrge või liiga madal.
Kasulikud teadmised
• Osades maades ei mõõdeta vere- suhkrusisaldust mitte millimoolides liitri kohta (mmol/l) nagu meil, vaid milligrammides detsiliitri kohta (mg/dl, näiteks USAs). Vajadusel saab teha ümberarvestuse:
1 mmol/l = 18 mg/dl ja 100 mg/dl = 5,6 mmol/l
• Veenduge, et teil on kaasas glükoositabletid ja glükagoon, kui matkate metsas, purjetate merel või reisite kusagil mujal eraldatud paigas. Lapse reisikaaslased ja pereliikmed peavad teadma, millal ja kuidas glükoositablette ja glükagooni kasutada.
• Riikliku immuniseerimiskava järgimine tagab kaitse paljude ohtlike nakkushaiguste vastu. Reisides eksootilistesse maadesse, tuleb lasta end enne reisi vaktsineerida vastavalt spetsialistide soovitustele. Reisivaktsiinide kohta saab infot internetist www.vaktsineeri.ee, www.vaktsiin.ee.
Reisiapteek
Palavik ja valu:
• paratsetamooli 10–15 mg kehakaalu kilogrammi kohta iga 4–6 tunni tagant või ibuprofeeni 10 mg kehakaalu kilogrammi kohta vajadusel iga 6–8 tunni tagant.
Kõhulahtisus:
• söetabletid, Smecta, vajadusel antibiootikumid.
Traumad ja õnnetused:
• steriilsed sidemed, plaastrid. Kehatemperatuuri mõõtmiseks termomeeter.
Reisi ajal peske hoolsalt käsi, et vältida haigestumist soolenakkustesse. Veenduge, et söök oleks värske ja joogivesi puhas. Kui laps oksendab ja tal tekib kõhulahtisus, tuleb talle anda sageli juua, aga korraga väikestes kogustes. Vedeliku, suhkru ja soolade saamiseks võib ise valmistada lahuse:
• 1 liiter puhast vett
• 0,5–1 teelusikatäit soola
• 8 glükoositabletti või 2 supilusikatäit suhkrut
• Apteegist võite kaasa osta pulbri analoogse joogilahuse valmistamiseks (rehüdroon).